Podobenstvo o rybárovi

Mirka

Rybár chodieval k rieke každý deň. Miloval pokoj a krásu prírody, sviežosť vzduchu a čas, ktorý trávil osamote v rozjímaní. Jedného dňa, ako si tak vychutnával všetku tú nádheru, ulovil obrovskú rybu. Nikdy predtým sa mu taký úlovok nepodaril. S láskou a úctou sa poďakoval rieke za krásny dar. Natešený sa vracal domov a po ceste všetci známi obdivovali, čo sa mu podarilo. Jeho žena sa veľmi potešila a hrdá na svojho muža, odmenila ho úžasnou večerou.

Rybárovi sa zapáčilo, ako ho obdivujú a od toho dňa chodil k rieke s jediným cieľom - chytiť takú veľkú rybu. Keď sa mu pár dní nedarilo, ostal netrpezlivý a začal sa na rieku hnevať. Ľudia si ho začali doberať a vypytovať sa, kedy sa mu jeho husársky kúsok podarí zopakovať. Veľká ryba však stále neprichádzala.

A tak sa dni plné radosti zmenili na mrzutosť, hnev a sklamanie z toho, že svoj úspech nedokázal zopakovať. Nepáčilo sa mu, ako vyzeral v očiach kamarátov a susedov. Neustále na to myslel a začal sa správať namosúrene a pochmúrne.

Po veľmi dlhej dobe sa prestal snažiť a na rybu postupne zabudol. Vtedy sa jeho srdce opäť naplnilo láskou a svetlom. Spomenul si, aké je krásne iba tak sedieť na brehu, počúvať piesne rieky, sledovať divadlo, ktoré hrajú vtáky so stromami a nechať sa unášať ľahkosťou svojho bytia.

Na našej nádhernej planéte to niekedy prežívame rovnako. Celý proces zasvätenia do príbehu našej duše nás sprevádzajú výzvy v podobe očakávaní. Už ako malinkí čakáme na pochvalu,  na sladkosť, keď budeme dobrí, na dôkaz, že niekto nás má skutočne rád, na to, že o nás niekto zabojuje, či na to, že sme v niekoho živote na prvom mieste. Jednoducho - čakáme na niečo, čo si zaslúžime. Ak sa nám naše predstavy nenaplnia, prichádza tak ako u rybára smútok, hnev, výčitky. Uviazneme v potrebe, dostať to, čo čakáme a všetka ostatná nádhera, ktorú okolo seba máme je zahalená rúškom sivého závoja.

Skúsme sa na tieto situácie pozrieť z úplne opačného konca a pochopíme, že to, čo nás trápi nie je realita. Je to iba náš hologram pravdy, to ako sme si ju vykreslili. Máme nádherný dar lásky a môžeme sa vrátiť k vedomiu jednoty. Ak nás niekto nepochváli, možno si iba nevšimol náš úspech. Možno mu je  smutno, že sa mu nepodarilo dosiahnuť to, čo nám, a preto nemá energiu darovať slová chvály. Ak nám niekto nevráti lásku, nie je to preto, lebo nám chce ublížiť, ale možno preto, lebo má strach ju prejaviť. A možno ju k nám naozaj necíti, ale ak lásku nemá, tak nám ju nemôže dať a my sa na to nemôžeme hnevať.

Uvoľníme tlak z túžby byť ocenení a otvorí sa nám opäť detská radosť vnímania všetkého navôkol. Kým budeme na zamknuté dvere tlačiť, neotvoria sa. Kľúčom je sloboda a láska, ak si ich darujeme, vojdeme do komnaty plnej pokladov.

Láska je jednoduchá, nepotrebuje chválu a snahu, ani túžbu a jej naplnenie. Láska iba JE. Bez ďalších podmienok. Láska je v nás, je to jednota, splynutie, ponorenie sa do seba a pochopenie, že nie to, čo ide k nám, ale to, čo je v nás je naplnením všetkých našich očakávaní. Máme všetko na bezpodmienečné šťastie, máme dokonalosť našej duše, ktorá je obrazom Boha, máme toľko lásky, koľko tento vesmír unesie.  

A tak len slobodne ľúbme. Všetko je pod ochranou. Každý náš čistý zámer je už vopred odmenený nespútanou radosťou z tvorivosti. Nemusíme naozaj nič. Stačí, že sme. No nie je to nádherné, keď už všetko máme a nič nemusíme očakávať? :)

 

PS: Ďakujem Braňovi, ktorý mi príbeh o rybárovi vnukol. Svietiš nádherným svetlom :)

S láskou a prianím vedomia slobodnej lásky

Mirka

Dátum: 5.4.2016

Komentáre (4):

anculka
Jeeeeeeèeeeeeeeeeeeeeeeeej! Dakujem
21.4.2016 21:30:59
Janka
Ďakujem Mirka za krásne slová, ........presne tak je to v živote,....ale niekedy stačí svetielko v podobe tvojich slov .... prichádza uvedomenie si ....a deň je hneď krajší,...je to také jednoduché, .......
Preto Mirka , prosím píš. Mne to veľmi pomáha. Ďakujem, ďakujem tisíckrát,... že si.
21.4.2016 08:27:46
Janka
Mirka, cítiš, píšeš krásne........ .
Rada čítam Tvoje riadky, je v nich to, čo nám v živote akosi uniká.
Vieme to, ale niekedy si spomenieme, až keď to niekto taký, ako Ty, napíše.

Ďakujemmmmmmmm ..............
S láskou Ja
6.4.2016 14:51:45
Braňo
Tento príbeh ti dal tvoj život, ja som iba jeho súčasťou :-) Život v láske, láska v živote a vzniklo z toho nádherné posolstvo....Dikes
5.4.2016 22:13:04